Connect with us

Στέφανος Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Νίκησε ξανά και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Σόφια

Πρεμιέρα με νίκη απέναντι στον Γιάν Λέναρντ Στρουφ έκανε χτες ο τεράστιος Στέφανος Τσιτσιπάς στο Sofia Open.

Έπειτα από μια θριαμβευτική εμφάνιση στο Australian Open, o Έλληνας πρωταθλητής συνεχίζει ακάθεκτος και χθες επικράτησε του Γερμανού αντιπάλου του με 7-6 (5), 6-4 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, δίχως να έχει χάσει σετ ακόμα.

Στην Arena Armeec της βουλγαρικής πρωτεύουσας βρέθηκαν πολλοί Έλληνες φίλαθλοι προκειμένου να στηρίξουν τον 20χρονο Τσιτσιπά, ο οποίος αύριο (8/2) θα παίξει για μια θέση στα ημιτελικά απέναντι στον Γκαέλ Μονφίς.

Στο πρώτο σετ οι τενίστες κράτησαν το σερβίς τους ως το τάι-μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0 και είχε δυο δικά του σερβίς, ωστόσο ο Στρουφ ισοφάρισε σε 4-4. Ωστόσο, κατόπιν υπέπεσε σε δύο συνεχή λάθη και έδωσε στον αντίπαλό του 2 σετ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να εκμεταλλεύεται τη δεύτερη ευκαιρία και να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης το μοτίβο άλλαξε.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πίεσε πολύ τον αντίπαλό του, τον ανάγκασε να υποπέσει σε λάθη και κράτησε εύκολα το σερβίς του, κάνοντας μπρέικ στο 2-2. Αυτό ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε εν  συνεχεία, ώστε να του δώσει τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έχασε μόνο 8 πόντους στο σερβίς του, με τον Στρουφ να μετράει μόλις ένα μπρέικ πόιντ.